The Horror Honeys: Horror on TV! October 13th to October 19th!

Horror on TV! October 13th to October 19th!

This coming week marks the time when all of the AWESOME stuff starts to hit your favorite cable stations. 


Plan your #31NightsofHorror with us! 

As with last week, all of the movies that don't blow are highlighted



Monday, October 13
1:00 a.m. They Live, Sundance
1:00 a.m. The Haunting in Connecticut, SYFY
3:00 a.m. Dead Like Me, SYFY
4:25 a.m. Tales from the Hood, HBO Zone
11:00 a.m. Dracula 2000, SYFY
12:00 p.m. Warm Bodies, HBO2
3:00 p.m. Monster House, Chiller
5:00 p.m. The Haunting in Connecticut, SYFY
5:00 p.m. Blood and Donuts, Chiller
7:00 p.m. The Fog (2005), SYFY
7:00 p.m. A Nightmare on Elm Street (1984), IFC
7:00 p.m. Banshee!!!, Chiller
8:10 a.m. Cry Wolf, HBO Signature
9:00 p.m. The Conjuring, HBO Signature
9:00 p.m. The Wolfman (2010), SYFY
9:00 p.m. The Exorcist, IFC
9:00 p.m. Frankenstein (2004), Chiller
11:00 p.m. Freddy vs. Jason, SYFY
11:45 p.m. The Last Exorcism, IFC

Tuesday, October 14
1:00 a.m. The Wolfman (2010), SYFY
1:30 a.m. The Faculty, HBO2
3:25 a.m. Saw II, Showtime
5:15 a.m. Fallen, HBO Zone
10:00 a.m. Freddy vs. Jason, SYFY
3:00 p.m. Last Night, Chiller
5:00 p.m. House Hunting, Chiller
7:00 p.m. Watermen, Chiller
9:00 a.m. Gangsters, Guns, and Zombies, Chiller

Wednesday, October 15
2:00 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO Zone
2:00 a.m. Hybrid, SYFY
5:25 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone
7:30 a.m. Warm Bodies, HBO Comedy
10:30 a.m. Cry Wolf, HBO
1:30 p.m. Manhunter, Showtime
3:00 p.m. Cravings, Chiller
5:00 p.m. Shattered Lives, Chiller
7:00 p.m. Vacancy 2: The First Cut, Chiller
9:00 p.m. Bloodwork, Chiller
11:45 p.m. Zombie Strippers, IFC

Thursday, October 16
3:10 a.m. Blade, HBO
7:05 p.m. Red Dragon, HBO Zone
3:00 p.m. A Little Bit Zombie, Chiller
3:40 p.m. Constantine, HBO Zone
5:00 p.m. Dead Before Dawn, Chiller

Friday, October 17
1:00 a.m. Needful Things, AMC
3:30 a.m. Graveyard Shift (1990), AMC
4:10 a.m. War Wolves, SYFY
8:00 a.m. Nine Miles Down, Chiller
9:00 a.m. Graveyard Shift (1990), AMC
9:30 a.m. Dracula 2000, SYFY
10:00 a.m. Wolf Town, Chiller
11:00 a.m. Silver Bullet, AMC
11:30 a.m. Wes Craven Presents: Dracula II Ascension, SYFY
12:00 a.m. Trollhunter, Chiller
1:00 p.m. Thinner, AMC
2:30 p.m. Dance of the Dead, IFC
2:30 p.m. Let the Right One In, Chiller
3:00 p.m. Cujo, AMC
5:00 p.m. Dreamcatcher, AMC
5:00 p.m. Truth or Die, Chiller
6:00 p.m. Drive Angry, SYFY
7:00 p.m. Nailbiter, Chiller
8:00 p.m. Firestarter, AMC
9:00 p.m. Lovely Molly, Chiller
10:30 p.m. Children of the Corn, AMC

Saturday, October 18
1:00 a.m. Stoker, HBO Signature
1:00 a.m. Dracula 2000, SYFY
2:30 a.m. Riding the Bullet, AMC
2:50 a.m. Warm Bodies, HBO Comedy
3:00 a.m. Wes Craven Presents: Dracula II Ascension, SYFY
6:00 a.m. Cujo, AMC
7:00 a.m. Chasing Sleep, Chiller
8:00 a.m. Children of the Corn, AMC
9:00 a.m. Stephen King’s Rose Red, SYFY
9:00 a.m. Lord of Darkness, Chiller
10:00 a.m. Tremors, AMC
11:00 a.m. Vile, Chiller
12:00 p.m. Tremors 2: Aftershocks, AMC
12:00 p.m. The Mummy’s Shroud, TCM
1:00 p.m. Pumpkinhead 2, Chiller
2:15 p.m. Tremors 3: Back to Perfection, AMC
3:00 p.m. The Reaping, SYFY
3:00 p.m. 388 Arletta Ave., Chiller
4:45 p.m. Tremors 4: The Legend Begins, AMC
5:00 p.m. The Fog (2005), SYFY
5:00 p.m. Black Water, Chiller
6:16 p.m. Warm Bodies, HBO2
7:00 p.m. The Thaw, Chiller
7:15 p.m. Tremors, AMC
9:00 p.m. The Messengers, Chiller
9:15 p.m. Tremors 2: Aftershocks, AMC
11:00 p.m. The Fog (2005), SYFY
11:30 p.m. Tremors 3: Back to Perfection, AMC

Sunday, October 19
12:45 a.m. Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy
2:00 a.m. Tremors 4: The Legend Begins, AMC
2:20 a.m. Constantine, HBO 2
3:25 a.m. Teeth, HBO Zone
5:00 a.m. Candyman: Farewell to the Flesh, AMC
8:00 a.m. The Howling, AMC
10:00 a.m. Pumpkinhead, AMC
10:15 a.m. The Conjuring, HBO Signature
10:30 a.m. The Uninvited, SYFY
12:00 p.m. Child’s Play 2, AMC
12:30 p.m. The Reaping, SYFY
2:00 p.m. Child’s Play 3, AMC
2:30 p.m. Let Me In, SYFY
3:00 p.m. Dead Genesis, Chiller
4:00 p.m. Bride of Chucky, AMC
5:00 p.m. Cirque du Freak: The Vampire’s Assistant, SYFY
5:00 p.m. Spores, Chiller
6:00 p.m. Seed of Chucky, AMC
7:00 p.m. Re-Animator, Chiller
8:00 p.m. Army of Darkness, IFC
9:00 p.m. Lost Souls, SYFY
9:00 p.m. Day of the Dead, Chiller
9:45 p.m. 28 Weeks Later, IFC
10:00 p.m. Aliens, Sundance
11:00 p.m. The Revenant, SYFY
11:35 p.m. The Conjuring, HBO Signature