The Horror Honeys: Horror on TV ~ October 20th to 26th!

Horror on TV ~ October 20th to 26th!

Are you ready for another week of horror TV? Now that AMC has started their annual Fear Fest, the number of frightening films those of you with cable will have access to has pretty much tripled. So pop the popcorn, lock the doors, and light a pumpkin for Sam... It's horror-watching time!




(the movies that suck the least or are actually awesome are highlighted in red)

Monday, October 20
1:00 a.m. Aliens, Sundance
1:30 a.m. Lost Souls, SYFY
2:00 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO2
3:30 a.m. The Uninvited, SYFY
3:45 a.m. Idle Hands, HBO Comedy
3:50 a.m. Fallen, HBO 2
9:00 a.m. Friday the 13th (1980), AMC
10:45 a.m. Army of Darkness, IFC
11:00 a.m. Friday the 13th, Part 2, AMC
12:30 p.m. ATM, IFC
1:00 p.m. Friday the 13th - Part III, AMC
1:00 p.m. Manhunter, Showtime
2:10 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy
2:30 p.m. The Revenant, SYFY
2:30 p.m. An American Haunting, IFC
3:00 p.m. Friday the 13th: The Final Chapter, AMC
3:00 p.m. Open House, Chiller
4:30 p.m. Stir of Echoes: The Homecoming, IFC
5:00 p.m. Friday the 13th, AMC
5:00 p.m. Hostel Part II, SYFY
5:00 p.m. Horsemen, Chiller
6:30 p.m. Halloween (2007), IFC
7:00 p.m. Friday the 13th, Part 2, AMC
7:00 p.m. Saw VII, SYFY
7:00 p.m. The Moth Diaries, Chiller
9:00 p.m. Friday the 13th - Part III, AMC
9:00 p.m. Starve, SYFY
9:00 p.m. Zombie Strippers, IFC
9:00 p.m. After Dusk They Come, Chiller
11:00 p.m. Friday the 13th: The Final Chapter, AMC
11:15 p.m. Halloween (2007), IFC

Tuesday, October 21
12:00 a.m. Hostel, Showtime
1:00 a.m. Friday the 13th — A New Beginning, AMC
2:25 a.m. Teeth, HBO Signature
3:00 a.m. Friday the 13th, Part VI: Jason Lives, AMC
5:00 a.m. War of the Colossal Beast, AMC
6:00 a.m. Cry Wolf, HBO
7:40 a.m. Fallen, HBO Zone
9:00 a.m. Friday the 13th: The Final Chapter, AMC
11:00 a.m. Friday the 13th — A New Beginning, AMC
11:00 a.m. The Witches, HBO Family
1:00 p.m. Friday the 13th, Part VI: Jason Lives, AMC
3:00 p.m. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan, AMC
3:00 p.m. Resurrection County, Chiller
3:30 p.m. Warm Bodies, HBO2
5:00 p.m. Deadwood, Chiller
5:15 p.m. Jason Goes to Hell: The Final Friday, AMC
7:00 p.m. Days of Darkness, Chiller
7:00 p.m. The Witches, HBO Family
7:15 p.m. Jason X, AMC
9:00 p.m. Rise: Blood Hunter, Chiller
9:15 p.m. Friday the 13th (2009), AMC
10:00 p.m. Stir of Echoes, Sundance
11:15 p.m. Friday the 13th (1980), AMC

Wednesday, October 22
12:00 a.m. Constantine, HBO Zone
1:15 a.m. Friday the 13th, Part 2, AMC
1:25 a.m. Red Dragon, HBO 2
1:30 a.m. Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy
2:00 a.m. My Bloody Valentine, SYFY
3:15 a.m. Friday the 13th - Part III, AMC
4:00 a.m. The Transparent Man, TCM
5:15 a.m. Violent Midnight, AMC
5:30 a.m. Corridors of Blood, AMC
9:00 a.m. Slaughter of the Vampires, AMC
9:30 a.m. How to Make a Monster, AMC
9:45 a.m. The Funhouse, AMC
12:00 p.m. Freddy’s Dead: The Final Nightmare, AMC
2:00 p.m. The Fog (1980), AMC
3:00 p.m. Soul Survivors, Chiller
4:00 p.m. Survival of the Dead, AMC
5:00 p.m. Nine Miles Down, Chiller
6:00 p.m. Land of the Dead, AMC
7:00 p.m. A House in the Hills, Chiller
8:00 p.m. Lake Placid, AMC
9:00 p.m. Beneath, Chiller
9:30 p.m. Stoker, HBO Signature
10:00 p.m. House on Haunted Hill (1999), AMC

Thursday, October 23
12:00 a.m. Return to House on Haunted Hill, AMC
1:00 a.m. Pulse, SYFY
1:45 a.m. An American Werewolf in Paris, AMC
2:15 a.m. The Fog, TCM
3:00 a.m. Psychosis, SYFY
4:00 a.m. Puppet Master, AMC
4:15 a.m. Sleepy Hollow, HBO
6:00 a.m. Night of the Lepus, TCM
8:00 a.m. Pulse, SYFY
9:00 a.m. Eight Legged Freaks, AMC
10:00 a.m. The Haunting in Connecticut, SYFY
11:30 a.m. Lake Placid, AMC
12:00 p.m. Stephen King’s Rose Red, SYFY
12:50 p.m. Warm Bodies, HBO Zone
1:30 p.m. Cujo, AMC
3:00 p.m. The New Kids, Chiller
3:30 p.m. I Know What You Did Last Summer, AMC
3:45 p.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy
5:00 p.m. Christine, Chiller
6:00 p.m. Thirteen Ghosts, AMC
6:00 p.m. Lost Souls, SYFY
7:00 p.m. Children of the Living Dead, Chiller
8:00 p.m. A Nightmare on Elm Street (2010), AMC
8:00 p.m. The Innocents, TCM
8:15 p.m. Warm Bodies, HBO Zone
9:00 p.m. 976-Evil, Chiller
10:00 p.m. The Uninvited, TCM
10:00 p.m. Ghost Ship, AMC

Friday, October 24
12:00 a.m. Scream 3, AMC
12:10 a.m. Lost Souls, SYFY
2:00 a.m. Night of Dark Shadows, TCM
2:10 a.m. The Haunting in Connecticut, SYFY
2:30 a.m. Deep Blue Sea, AMC
4:00 a.m. The Others, TCM
4:10 a.m. Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY
7:00 a.m. Bled, Chiller
9:00 a.m. Scream 3, AMC
9:00 a.m. Paintball, Chiller
9:30 a.m. Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY
11:00 a.m. House Hunting, Chiller
11:30 a.m. The Dead, SYFY
11:30 a.m. Ghost Ship, AMC
1:00 p.m. Seventh Moon, Chiller
1:30 p.m. Firestarter, AMC
1:45 p.m. Constantine, HBO Zone
3:00 p.m. Headspace, Chiller
3:30 p.m. Cry Wolf, HBO
4:00 p.m. The Omen (1976), AMC
5:00 p.m. Take Shelter, Chiller
6:30 p.m. Damien: Omen II, AMC
7:00 p.m. Red Mist, Chiller
9:00 p.m. Omen III: The Final Conflict, AMC
9:00 p.m. Acolytes, Chiller

Saturday, October 25
1:00 a.m. Tales from the Crypt Presents Bordello of Blood, HBO2
1:30 a.m. Hide and Seek (2005), AMC
2:05 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO Zone
3:00 a.m. Dead Season, SYFY
6:00 a.m. Graveyard Shift, AMC
7:00 a.m. Razortooth, Chiller
7:15 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone
8:00 a.m. Christine, AMC
9:00 a.m. Dead Season, SYFY
9:00 a.m. Priest, Chiller
10:00 a.m. Friday the 13th (2009), AMC
11:00 a.m. Cravings, Chiller
12:00 p.m. A Nightmare on Elm Street (2010), AMC
12:15 p.m. Blood from the Mummy’s Tomb, TCM
1:00 p.m. The Bunnyman Massacre, Chiller
1:30 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy
2:00 p.m. Child’s Play 2, AMC
3:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (1974), SYFY
3:00 p.m. The Crazies (1973), Chiller
4:00 p.m. Child’s Play 3, AMC
4:30 p.m. Mad Love, TCM
5:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (2003), SYFY
5:00 p.m. Ghostmaker, Chiller
5:45 p.m. The Birds, TCM
6:00 p.m. Bride of Chucky, AMC
7:00 p.m. The Conjuring, HBO Signature
7:00 p.m. Battle of the Damned, SYFY
7:00 p.m. Candyman III, Chiller
8:00 p.m. Seed of Chucky, AMC
8:00 p.m. The Haunting, TCM
9:00 p.m. They Live, Sundance
9:00 p.m. Resident Evil: Extinction, SYFY
9:00 p.m. Wicked Little Things, Chiller
10:00 p.m. Child’s Play 2, AMC
10:00 p.m. The Village of the Damned, TCM
11:00 p.m. Stoker, HBO Signature
11:00 p.m. The Dead Zone, Sundance
11:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (2003), SYFY
11:30 p.m. The Curse of Frankenstein, TCM

Sunday, October 26
12:00 a.m. Child’s Play 3, AMC
1:00 a.m. Texas Chainsaw Massacre (1974), SYFY
1:15 a.m. They Live, Sundance
2:00 a.m. Bride of Chucky, AMC
2:10 p.m. The Witches, HBO Family
3:15 a.m. The Dead Zone, Sundance
4:00 a.m. Seed of Chucky, AMC
7:45 a.m. Tremors, AMC
9:45 a.m. Tremors 2: Aftershocks, AMC
10:30 a.m. 30 Days of Night, SYFY
12:00 p.m. Tremors 3: Back to Perfection, AMC
1:00 p.m. 30 Days of Night: Dark Days, SYFY
2:10 p.m. The Witches, HBO Family
2:30 p.m. Tremors 4: The Legend Begins, AMC
3:00 p.m. Battle of the Damned, SYFY
3:00 p.m. Dark Mirror, Chiller
5:00 p.m. Tremors, AMC
5:00 p.m. The Reaping, SYFY
5:00 p.m. Scary or Die, Chiller
6:20 p.m. Warm Bodies, HBO Zone
7:00 p.m. Resident Evil: Extinction, SYFY
7:00 p.m. Paranormal Entity, Chiller
8:00 p.m. Dr. Jekyll and Mr. Hyde, TCM
9:00 p.m. The Happening, SYFY
9:00 p.m. Let the Right One In, Chiller
11:00 p.m. The Fog, SYFY